Co zawiera lek Augumentin i jakie dokładnie jest jego działanie?

Augmentin to preparat, w którego składzie znajduje się amaksycylina, antybiotyk beta-laktamowy, którego działanie znajduje niezwykle wiele zastosowań. Lek zawiera także kwas klawulanowy. Jest to substancja, której zadaniem jest hamowanie aktywności enzymów bakteryjnych, które mają wpływ na powodowanie procesu rozkładu amaksycyliny. Augmentin stosuje się przede wszystkim podczas terapii zakażeń z udziałem bakterii.

Co zawiera lek Augmentin i jakie dokładnie jest jego działanie?

W składzie preparatu znajdują się dwie substancje czynne, mianowicie są to:

 • amoksycylina, czyli półsyntetyczna penicylina, która ma niezwykle szeroki zakres zastosowań ze względu na działanie o charakterze bakteriobójczym;
 • kwas klawulanowy w proporcji 2:1, który wpływa na hamowanie nadmiernej aktywnosci beta-laktamaz, czyli enzymów, które wpływają na rozkład amoksycyliny. kwas klawulanowy przyczynia się do tego, że bakterie stają się bardziej wrażliwe na działanie antybiotyku, choć on sam nie wykazuje działania, które miałoby być bakteriobójcze.

Kiedy należy sięgnąć po preparat Augmentin? Wskazania do stosowania.

Augmentin może być stosowany zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci. Powinien być wynikiem leczenia zakażeń, które zostały wywołane przez bakterie, które wykazują wrażliwość na amoksycyline i kwas klawulonowy. Stosowanie opisywanego preparatu zaleca się przede wszystkim w leczeniu:

 • zapalenia zatok o charakterze ostrym;
 • podczas zapalenia pęcherza moczowego;
 • w trakcie odmiedniczkowego zapalenia nerek;
 • jako terapię dla zapalenia tkanki łącznej;
 • leczenia zakażeń powstałych wskutek ukąszeń lub ugryzień zwierząt;
 • w leczeniu pojawiających się ropni okołozębowych, które wykazują tendencję do rozprzestrzeniania się w okolice tkanki łącznej.

W jakich przypadkach stosowanie preparatu Augmentin nie jest zalecane?

Jak każdy lek, również Augmentin posiada listę wytycznych, które traktują o tym, kiedy nie powinien być on stosowany. Jeśli pacjent wykazuje alergię na którykolwiek ze składników leku nie może być on przez niego zażywany. Ta reguła dotyczy także nadwrażliwości na których z jego składowych. Preparatu nie mogą także stosować osoby, które są uczulone lub nadwrażliwe na inne antybiotyki z grupy penicylin.

Jako jedno z głównych przeciwwskazań do stosowania leki należy także wymienić fat, że nie może być on stosowany przez osoby, u których pojawiły się reakcje anafilaktyczne na inne antybiotyki z grup takich jak:

 • cefalosporyn;
 • monobaktamów;
 • karbapenemów.

Więcej na temat preparatu Augmentin.

Jeśli w jednoznaczny sposób zostanie potwierdzone, że zakażenie organizmu zostało wywołane przez bakterie, które wykazują wrażliwość na działanie amoksycyliny to lek Augmentin jest wskazany w terapii.

Stosowanie preparatu Augmentin jest w pełni właściwe jedynie, gdy wrażliwość na amoksycylinę zmniejsza się poprez obecność beta-laktamaz, które nie są odporne na kwas kawulonowy.

Preparat nie powinien być używany w przypadku leczenia zakażeń, które są wywołane przez oporny na penicylinę S. pneumoniae.

Chorzy, u których zostały stwierdzone zaburzenia czynności nerek ponoszą duże ryzyko przyjmując duże dawki leku Augmentin.

Stosowanie leku Augmentin, podobnie jak w przypadku innych lekarstw powinno być poprzedzone konsultacją ze swoim lekarzem rodzinnym. Przed stosowaniem tego leku należy się zapoznać z treścią, która została zawarta na dołączonej ulotce lub zasięgnąć rady bezpośrednio u farmaceuty lub w gabinecie lekarskim. Nie należy bagatelizować tej sprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *