Czym jest tauryna i jaki ma ona wpływ na organizm człowieka?

Tauryna to podstawowy składnik napojów o działaniu energetyzującym. Preparat ten znajduje jednak zastosowanie w o wiele większej ilości suplementów diety. Występuje głównie w roli elementu składowego produktów kreatynowych, jak również odżywek do zażywania przed treningiem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego czym jest tauryna i czemu właściwie ona służy, zachęcamy do lektury niniejszego artykułu. 

Czym właściwie jest tauryna?

Tauryna to nic innego jak siarkowy aminokwas biogenny, który znajduje się przede wszystkim w tkankach pochodzenia zwierzęcego. W organizmie ludzkim w największej ilości występuje ona w sercu, mózgu, a konkretnie w przysadce mózgowej oraz w samej szyszynce, jak również w układzie mięśniowym, który jest głównym miejscem jej magazynowania.

Występuje także w jelicie cienkim, mleku, krwi, nadnerczach, w płucach, wątrobie, a także w siatkówce oka. Synteza tego związku w naszym organizmie ma miejsce przy wykorzystaniu dwóch innych aminokwasów, a mianowicie cysteiny oraz metioniny.

Gdzie w przemyśle spożywczym występuje tauryna?

Jeśli chodzi o występowanie tauryny w produktach spożywczych, to występuje ona przede wszystkim w:

  • mięsie indyka,
  • owocach morza oraz rybach,
  • algach morskich,
  • grochu, soczewicy i innych roślinach strączkowych.

Oprócz tego, że tauryna stanowi integralny składnik wielu napojów o działaniu energetyzującym, występuje ona także w karmie dla zwierząt oraz w sproszkowanym mleku.

W jaki sposób działa tauryna?

Tauryna uczestniczy w wielu procesach fizjologicznych organizmu ludzkiego. Przede wszystkim jednak jest ona odpowiedzialna za sprzęganie ze sobą kwasów żółciowych zanim zostaną one wydalone z naszej wątroby. W konsekwencji ich rozpuszczalność wzrasta, a to w jednoznaczny sposób dowodzi, że tauryna sprzyja emulgacji tłuszczów, gdy te znajdują się w przewodzie pokarmowym człowieka.

Tauryna jest także niezastąpionym składnikiem w procesie działania kreatyny ponieważ substancja ta jest najważniejszym transporterem tego składnika do mięśni. Skutek jest taki, że pozwala to na znaczne zwiększenie efektywności związanej z wykorzystaniem jej przez organizm człowieka.

Inne dobroczynne wpływy tauryny na ludzki organizm.

Do dobroczynnych działań substancji jaką jest tauryna można także zaliczyć jej pozytywny wpływ na układ nerwowy człowieka. Pełni ona bowiem zadanie bycia neuroprzekaźnikiem, a więc jest niezbędna, aby mózg człowieka funkcjonował w sposób prawidłowy. Tauryna sprawia także, że pobudliwość znacznie się obniża, a mięśnie rozluźniają. Dlatego też substancja ta znajduje tak szerokie zastosowanie w suplementacji sportowej. Ponadto związek ten wykazuje ogromne właściwości sprzyjające procesowi regeneracji.

Jako inne, równie ważne kwestie, które są wynikiem stosowania suplementacji z użyciem tauryny warto wymienić także: detoksykację, pozytywny wpływ na ustabilizowanie błony komórkowej oraz na transmisję sygnałów metabolicznych. Tauryna przyczynia się także do zwiększenia siły z jaką dochodzi do skurczu mięśnia sercowego. Stosowanie tauryny w diecie to także sposób na utrzymanie równowagi związanej z gospodarką wodną oraz elektrolitową orgazmu. Tauryna wpływa także na ochronę siatkówki naszych oczu przez konsekwencjami, które niesie ze sobą stres oksydacyjny czy też inne związki chemiczne o działaniu toksycznym.

Tauryna ma więc wiele pozytywnych wpływów na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Warto włączyć ją zatem do codziennej diety nie tylko w formie napojów o działaniu energetyzującym, ale również jako suplement diety.

Tauryna – czy warto suplementować?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *