Czym jest toczeń i jak go leczyć?

  Toczeń należy do chorób specyficznych, których wykrycie nie należy do najłatwiejszych, a jego objawy przybierają wiele różnorodnych czynników. Przez to choroba ta upodabnia się do innych i ciężko wykryć faktyczne źródło zróżnicowanych objawów. Co równie ważne, toczeń bardzo często zmienia tempo swojego przebiegu u danych pacjentów powodując nieustanne zmiany w naszym organizmie. Toczeń należy do chorób niezmiernie niebezpiecznych, a niewykryty na czas może być poważnym i realnym zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia.

Wielowymiarowa charakterystyka tocznia

     Toczeń scharakteryzować można na wiele sposobów, jednak do najprostszych należy podzielenie go na taki, który atakuje poszczególne narządy naszego organizmu lub zajmuje się organizmem w sensie ogólnym. W zależności od tego, w jak zaawansowanym poziomie znajduje się toczeń – to jest ile narządów i w jakim stopniu zajął – objawy są inne. Może on zająć większość tkanek i narządów posiadanych przez nasz organizm, do najczęściej atakowanych należą: układ oddechowy, nerwowy, stawy, nerki, skóra oraz serce. Do objawów ogólnych, które występują najczęściej przy całościowym zaatakowaniu organizmu przez tocznia należą:

  • stan podgorączkowy wraz z dużą i nagłą gorączką
  • chroniczne zmęczenie lub niewyspanie
  • mniejszy lub większy spadek wagi w krótkim czasie
  • bóle mięśni oraz stawów

Wymienione objawy występują również w trakcie przebywania innych chorób, dlatego też często toczeń nie jest pierwszą diagnozą wystawioną przez lekarza. Z drugiej strony przy tak powszechnych objawach ciężko początkowo stwierdzić, co szczególnego dolegać może danemu pacjentowi. Co ciekawe, sama choroba może atakować nasz organizm w powolnym tempie, powoli infekując poszczególne układy lub wystąpić nagle i spowodować ogromne spustoszenie w naszym organizmie. Z jednej strony druga opcja pozwala na szybsze wykrycie tocznia, z drugiej powolne i delikatne początkowo objawy mogą przyczynić się do jeszcze większych szkód w organizmie, poprzez zbyt późne wykrycie. Jednak, co ważne, zarażony może samodzielnie przyrównać pewne objawy do tych towarzyszących toczniowi. Do najpowszechniejszych należy między innymi specyficzny rumień w górnej części twarzy (pod oczami) oraz na nosie. Często zaobserwować można także wysypkę na twarzy pojawiającą się po dłuższym wystawianiu jej na światło słoneczne.

Co robić, gdy wystąpi podejrzenie tocznia?

     W przypadku, gdy podejrzewamy iż objawy występujące na naszym ciele spowodowane są toczniem, należy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu – a jeśli mamy taką możliwość, prosto do reumatologa. Lekarz wykona odpowiedni wywiad na pacjencie, a następnie zdiagnozuje go poprzez obserwację występujących objawów. Niezmiernie ważne jest, aby badanie przebiegło w precyzyjny i szczegółowy sposób, gdyż niewykrycie tocznia w przypadku, gdy go posiadamy prowadzić może do groźnych i niebezpiecznych skutków. Samo leczenie powinno być dobrane indywidualne, na bazie stopnia zaawansowania choroby oraz aktualnie występujących powikłań – gdy toczeń zaatakuje poszczególne narządy często wymagane jest leczenie szpitalne. Toczeń należy do grupy chorób autoimmunologicznych, toteż nie jesteśmy w stanie pozbyć się go z naszego organizmu – możemy go okresowo wyleczyć, jednak nie mamy pewności, iż ponownie nie zaatakuje on naszych narządów. W przypadku, gdy zaatakuje poszczególne narządy prowadzić może do śmierci pacjenta poprzez następujące po sobie niewydolności danych części naszego organizmu, dlatego też zaliczany jest do chorób groźnych dla naszego życia. Statystycznie średni wiek osób posiadających tocznia jest dużo niższy od reszty, a w medycynie nadal nie wykryto środka mogącego w pełni się go pozbyć.

Czytaj także: Toczeń – pierwsze objawy, leczenie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *