BMX stanowi nazwę roweru oraz jest jednocześnie określeniem na ten specyficzny rodzaj kolarstwa. Sport ten ma swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych i miał swoją „premierę” w latach siedemdziesiątych. Rowerów typu BMX używa się przede wszystkim do ewolucji, ale są one także popularnym sprzętem podczas wyścigów z przeszkodami na niezbyt długich dystansach. Rowery te cieszą się największym zainteresowaniem wśród młodzieży, choć oczywiście nie jest ona jedyną grupą docelową.
Budowa roweru typu BMX i wykorzystanie go podczas zawodów.
Koła rowerów BMX mają zazwyczaj od 20 do 24 cali i są przykładem bardzo wzmocnionej i prostej konstrukcji. Rowery nie są wyposażone w przerzutki i nie posiadają żadnych amortyzatorów. W budowie tego rodzaju rowerów kierownica musi być położona wysoko, a osie kół są wzbogacone w zamontowanie na nich tak zwanych pegów.
Przebieg zawodów z wykorzystaniem rowerów BMX, przypomina nieco zawody typu motocross, czyli przełajowe. Zawodnicy w liczbie ośmiu startują razem i wyruszają z pasa startowego o dużej szerokości. Następnie muszą wjechać na właściwy tor, który ma około 400 metrów długości. Zawody z udziałem BMX są dość obfite w liczne wypadki. Jednak, jako że startujący w nich zawodnicy nie są rozpędzeni zbyt mocno, bardzo rzadko się zdarza, że konsekwencje wypadków są poważne.
Najbardziej znane imprezy z tytułu zawodów BMX to:
- UCI BMX Supercross, czyli Puchar Świata;
- Official BMX World Championships, czyli Mistrzostwa Świata BMX, które odbywają się od 1993 roku.
Rosnąca popularność i zainteresowanie rowerami typu BMX.
Rowery BMX największą popularnością miały okazje cieszyć się w latach siedemdziesiątych. Wówczas budziły one największe zainteresowanie wśród konsumentów. Lata osiemdziesiąte wprowadziły na rynek rowery górskie, nazywane również „góralami”, co dość mocno wpłynęło na obniżenie chęci korzystania z rowerów BMX.
Taka sytuacja jest za pewne wynikiem tego, że rowery górskie mają nieco szersze spektrum zastosowania oraz umożliwiają pokonywanie dłuższych tras w mniej komfortowych warunkach drogi. BMX to jednak sprzęt na niedługie trasy. BMX wciąż jednak posiada dość liczne grono swoich zwolenników. Najwięcej fanów korzystania z tego rodzaju sprzętu sportowego, odnotowuje się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz w Australii.
Przegląd dyscyplin z udziałem rowerów BMX.
Pod interesującą nazwą BMX kryje się obecnie znacznie więcej niż w poprzednich latach. Obecnie rowery te wykorzystywane są także do robienia różnego rodzaju trików. Powstało więc sporo nowych dyscyplin sportowych, w których wykorzystywane są rowery BMX. Do najpopularniejszych z nich należą między innymi:
- flanland – niezwykle widowiskowe ewolucje, które wykonywane są na terenie nizinnym (płaskim);
- park – jazda na rowerach BMX na terenie tak zwanych skateparków, czyli miejsc, które zostały zaprojektowane z myślą o rowerach BMX oraz o deskorolkach;
- street – jeżdżenie po terenie miejskim, wykonywanie różnych popisów na elementach miejskiej infrastruktury takich jak: murki, schody, poręcze, krawężniki etc;
- dirt – skoki z wykorzystaniem rowerów typu BMX, które wykonywane są w specjalnie zaprojektowanych na tę okazję torach;
- vert – skakanie na rowerach po powierzchni pionowych ramp.
Każda z wyżej wspomnianych dyscyplin posiada swój własny typ zawodów. Odbywają się one na terenie całego globu. Najsłynniejszym z nich jest X-Games. Wydarzenie to przyciąga sportowców i widzów z całego świta. Trzeba przyznać, że pokazy z użyciem rowerów BMX są niezwykle widowiskowe. Zawodnicy wykonują naprawdę skomplikowane triki, które prawdziwie zasługują na uznanie.