Czym są rowery BMX? Wszystko co należy wiedzieć na ich temat.

BMX stanowi nazwę roweru oraz jest jednocześnie określeniem na ten specyficzny rodzaj kolarstwa. Sport ten ma swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych i miał swoją „premierę” w latach siedemdziesiątych. Rowerów typu BMX używa się przede wszystkim do ewolucji, ale są one także popularnym sprzętem podczas wyścigów z przeszkodami na niezbyt długich dystansach. Rowery te cieszą się największym zainteresowaniem wśród młodzieży, choć oczywiście nie jest ona jedyną grupą docelową.

Budowa roweru typu BMX i wykorzystanie go podczas zawodów.

Koła rowerów BMX mają zazwyczaj od 20 do 24 cali i są przykładem bardzo wzmocnionej i prostej konstrukcji. Rowery nie są wyposażone w przerzutki i nie posiadają żadnych amortyzatorów. W budowie tego rodzaju rowerów kierownica musi być położona wysoko, a osie kół są wzbogacone w zamontowanie na nich tak zwanych pegów.

Przebieg zawodów z wykorzystaniem rowerów BMX, przypomina nieco zawody typu motocross, czyli przełajowe. Zawodnicy w liczbie ośmiu startują razem i wyruszają z pasa startowego o dużej szerokości. Następnie muszą wjechać na właściwy tor, który ma około 400 metrów długości. Zawody z udziałem BMX są dość obfite w liczne wypadki. Jednak, jako że startujący w nich zawodnicy nie są rozpędzeni zbyt mocno, bardzo rzadko się zdarza, że konsekwencje wypadków są poważne.

Najbardziej znane imprezy z tytułu zawodów BMX to:

  • UCI BMX Supercross, czyli Puchar Świata;
  • Official BMX World Championships, czyli Mistrzostwa Świata BMX, które odbywają się od 1993 roku.

Rosnąca popularność i zainteresowanie rowerami typu BMX.

Rowery BMX największą popularnością miały okazje cieszyć się w latach siedemdziesiątych. Wówczas budziły one największe zainteresowanie wśród konsumentów. Lata osiemdziesiąte wprowadziły na rynek rowery górskie, nazywane również „góralami”, co dość mocno wpłynęło na obniżenie chęci korzystania z rowerów BMX.

Taka sytuacja jest za pewne wynikiem tego, że rowery górskie mają nieco szersze spektrum zastosowania oraz umożliwiają pokonywanie dłuższych tras w mniej komfortowych warunkach drogi. BMX to jednak sprzęt na niedługie trasy. BMX wciąż jednak posiada dość liczne grono swoich zwolenników. Najwięcej fanów korzystania z tego rodzaju sprzętu sportowego, odnotowuje się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz w Australii.

Przegląd dyscyplin z udziałem rowerów BMX.

Pod interesującą nazwą BMX kryje się obecnie znacznie więcej niż w poprzednich latach. Obecnie rowery te wykorzystywane są także do robienia różnego rodzaju trików. Powstało więc sporo nowych dyscyplin sportowych, w których wykorzystywane są rowery BMX. Do najpopularniejszych z nich należą między innymi:

  • flanland – niezwykle widowiskowe ewolucje, które wykonywane są na terenie nizinnym (płaskim);
  • park – jazda na rowerach BMX na terenie tak zwanych skateparków, czyli miejsc, które zostały zaprojektowane z myślą o rowerach BMX oraz o deskorolkach;
  • street – jeżdżenie po terenie miejskim, wykonywanie różnych popisów na elementach miejskiej infrastruktury takich jak: murki, schody, poręcze, krawężniki etc;
  • dirt – skoki z wykorzystaniem rowerów typu BMX, które wykonywane są w specjalnie zaprojektowanych na tę okazję torach;
  • vert – skakanie na rowerach po powierzchni pionowych ramp.

Każda z wyżej wspomnianych dyscyplin posiada swój własny typ zawodów. Odbywają się one na terenie całego globu. Najsłynniejszym z nich jest X-Games. Wydarzenie to przyciąga sportowców i widzów z całego świta. Trzeba przyznać, że pokazy z użyciem rowerów BMX są niezwykle widowiskowe. Zawodnicy wykonują naprawdę skomplikowane triki, które prawdziwie zasługują na uznanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *