Ile mięśni ma człowiek? – Analiza składu ciała i jej zalety.

Ciężkie treningi, regularna aktywność fizyczna i odpowiednia suplementacja – wszystko to ma na celu wzmocnienie i rozbudowanie naszych mięśni. Trening siłowy pozwala nam na rozwój mięśni szkieletowych, ale warto pamiętać, że nie są one jedynym rodzajem mięśni, jakie znajdują się w ciele człowieka. Mało kto zastanawia się, ile mięśni ma człowiek? Gdzie one się znajdują? Jaka jest ich budowa? Jest to wiedza o tyle pożyteczna, że pozwala nam na zwiększenie świadomości treningu oraz na skupienie się na tych partiach ciała, których mięśnie są dla nas w danym momencie najważniejsze.

Funkcje układu mięśniowego

Układ mięśniowy to czynna część ludzkiego narządu ruchu. To właśnie dzięki niemu, poszczególne narządy, a przez to również całe nasze ciało, mogą wykonywać swoje podstawowe funkcje. Poruszanie rękami i nogami, obracanie głowy, mruganie oraz mowa – to wszystko nie byłoby możliwe bez nieustannej pracy mięśni całego ciała. Są również mięśnie, które zapewniają podstawowe funkcje życiowe, a bez nich, człowiek skazany jest na śmierć. Należy do nich między innymi mięsień sercowy, dzięki któremu krew krąży w naszych żyłach i pobudza do pracy wszystkie komórki. Również przepona oraz mięśnie międzyżebrowe odgrywają kluczową rolę w procesie oddychania, a macica umożliwia przyjście dziecka na świat. Widzimy zatem, że mięśnie pełnią w naszym organizmie najważniejsze role życiowe, dlatego warto o nie dbać.

Budowa mięśni ciała

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie: ile mięśni ma człowiek? Różne źródła podają nieco odmienne liczby, które uzależnione są od przyjętego sposobu klasyfikacji. Możemy jednak przyjąć, że w ciele człowieka znajduje się od 400 do 600 mięśni, które każdego dnia utrzymują nas w pionie i pozwalają na wykonywanie czynności życiowych. Można również określić, że mięśnie stanowią około 40% całkowitej masy ciała. Należy jednak pamiętać, że proporcje te różnią się w zależności między innymi od płci – u kobiet jest to około 36% a u mężczyzn średnio 42%. Ze względu na budowę oraz rodzaj pełnionej przez mięsnie funkcji, możemy wyróżnić ich trzy rodzaje:

  • mięśnie szkieletowe (poprzecznie prążkowane) – kurczą się szybko i w głównej mierze zależnie od naszej woli. Są to mięśnie, które umożliwiają nam ruch oraz zmianę położenia ciała. Do mięśni poprzecznie prążkowanych należą również między innymi zwieracze odbytu i cewki moczowej.
  • Mięśnie gładkie – zbudowane z wrzecionowatych komórek i pozbawione prążkowania. Ich praca nie zależy od woli człowieka. Otaczają one narządy jamiste oraz przewody, wchodzą również w skład naczyń krwionośnych. Ich praca umożliwia między innymi trawienie, wchłanianie pokarmu wydalanie oraz poród.
  • Mięsień sercowy – jest zbudowany z szeregu rozgałęzionych i połączonych ze sobą komórek. Kurczą się one rytmicznie, co nie zależy od woli człowieka. Ich nieustanna praca umożliwia krążenie krwi po całym ciele.

Jak dokładnie sprawdzić, ile procent naszego ciała to mięśnie?

Na masę mięśni u człowieka wpływa wiele czynników, dlatego jest to kwestia indywidualna u każdej osoby. Ich masa jest zdecydowanie większa niż masa tkanki tłuszczowej. Dokładne proporcje dotyczące tych dwóch rodzajów tkanek można sprawdzić przy pomocy precyzyjnego urządzenia, jakim jest analizator składu ciała. Jest to bardzo przydatny przyrząd, dzięki któremu można przeprowadzić skuteczną diagnozę i profilaktykę zdrowotną Jego dodatkową zaletą jest możliwość dokonania precyzyjnych pomiarów nie tylko w gabinetach lekarskich czy dietetycznych, ale również w klubach fitness. Uzyskane przy pomocy urządzenia wyniki badań pozwalają opracować plany żywieniowe i treningowe optymalnie dopasowane do każdej osoby. Ponadto, tego rodzaju sprzęt, umożliwia stałą kontrolę postępów poprzez regularne pomiary i interpretacje ich wyników. Jest to świetne udogodnienie pozwalające na wprowadzanie istotnych zmian na całym etapie odchudzania czy dochodzenia do wymarzonej formy. Analizator składu ciała pozwala na określenie:

  • składu ciała – na masę ciała składa się ilość wody, białka, substancji mineralnych w organizmie oraz masa tkanki tłuszczowej. Tego rodzaju urządzenie pozwala na dokładne wyodrębnienie wszystkich tych składowych.
  • Masy mięśni i tkanki tłuszczowej – wynika badań informują nas o rozłożeniu tych dwóch składników w organizmie.
  • Otyłości – tego rodzaju badań dokonuje się na podstawie wskaźnika BMI uzyskanego podczas pomiarów przy pomocy urządzenia.
  • Prawidłowego rozłożenia tkanki tłuszczowej w organizmie.
  • Wskaźnika wody pozakomórkowej.
  • Historii składu ciała.

Na podstawie wyników otrzymanych z pomiarów, można skutecznie określić plan działania dla indywidualnego klienta i podczas całego procesu kontrolować zmiany zachodzące w organizmie. Jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zająć się swoim ciałem kompleksowo i zadbać o jego dobrą kondycję.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://inbodypoland.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *