Jak obliczyć swoje dni płodne? Użyj kalendarza!

Dni płodne to czas, w którym kobieta może zajść w ciąże. W określeniu tych dni pomocny może okazać się kalkulator dni płodnych oraz skuteczna i dokładna obserwacja swojego ciała. Dzięki temu będzie możliwym określenie kiedy dana kobieta ma dni płodne, a kiedy zapłodnienie nie jest możliwe. Wiedza na ten temat jest bardzo ważnym elementem podczas planowania ciąży, ale stanowi także jedną z metod antykoncepcji.

Jak obliczyć swoje dni płodne? Użyj kalendarza!

Jeśli zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób oblicza się dni płodne, to odpowiedź jest prosta. Warto w tym celu zastosować kalendarz dni płodnych. Wprowadza się do niego jedynie dwie informacje. Mianowicie są to:

  • data ostatniej miesiączki (koniecznie należy wpisać pierwszy dzień ostatniej miesiączki, a nie dzień jej zakończenia);
  • przeciętną długość cyklu menstruacyjnego (ile trwa miesiączka).

Należy jednak mieć świadomość tego, że choć kalendarz dni płodnych może posłużyć jako narzędzie do wskazania dni płodnych oraz niepłodnych, to nie powinien on stanowić jedynej metody antykoncepcji. Jego skuteczność jest wysoka jedynie u kobiet, których miesiączka jest zupełnie regularna, a i w takich przypadkach  może okazać się on zawodny ze względu na to, ze cykl miesiączkowy może się zmienić wskutek stanu zdrowia, zażywanych leków, podwyższonego poziomu stresu czy też kwestii tak prozaicznej jak zmiana klimatu.

Dni płodne – kiedy one występują?

Dni płodne przypadają mniej więcej na połowę trwania cyklu menstruacyjnego. Przyjmując, że jego przeciętny czas trwania wynosi około dwudziestu ośmiu dni, owulacja wypada w jego czternastym dniu.

Szanse kobiety na zajście w ciąże są największe w okresie do czterech dni przed owulacją oraz na jeden dzień po niej. Nie mniej tego, do zapłodnienia może dojść nawet do tygodnia przed wystąpieniem samej owulacji. Komórka jajowa kobiety żyje jedynie dwanaście godzin, plemniki natomiast mogą przeżyć od pięciu do nawet siedmiu dni w kwaśnym środowisku pochwy. Przekłada się to niejako na swoiste wydłużenie okresu, w którym kobieta jest płodna. Kalendarze dni płodnych biorą pod uwagę opisaną ewentualność i dlatego wiele z nich wyznacza aż osiem dni płodnych. Jest tak, ponieważ jest to maksymalny okres, w którym może dojść do zapłodnienia komórki jajowej.

W jaki sposób można rozpoznać dni płodne u kobiety?

Oprócz wspomagania się kalkulatorem dni płodnych, każda kobieta powinna także poświęcać stosowną ilość czasu na obserwowanie zmian, które zachodzą w jej organizmie na przestrzeni miesiąca. Każda kobieta może rozpoznać kiedy ma swoje dni płodne. Wystarczy zaobserwować czas, w którym temperatura kobiecego ciała uległa podwyższeniu o 0,2 do 0,6 stopnia Celsjusza. Tak podniesiona temperatura ciała utrzymuje się przez około dwadzieścia cztery godziny i jasno wskazuje na pojawienie się owulacji.

W czasie trwania dni płodnych kobiety, może ona także zauważyć, że śluz wydobywający się z jej pochwy jest przejrzysty, rozciągliwy i dość mocno lepki. W przypadku pewnego grona kobiet, owulacja przekłada się także na dość znaczny wzrost libido. Niektóre panie cierpią w tym czasie wskutek bólu pojawiającego się w podbrzuszu lub w okolicach jajników. Podczas owulacji pojawia się także większa wrażliwość piersi na dotyk lub ich powiększenie.

Jedynie niewielki odsetek kobiet nie zauważa u siebie żadnych zmian, które wynikałyby z bycia w czasie trwania dni płodnych. Obserwowanie swojego ciała jest kluczowym elementem określenia tego, kiedy występuje owulacja. Należy o tym pamiętać.

Czytaj także: http://myslowianki.pl/owulacja-wywolac-fazy-oraz-zaburzenia/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *