Osutka – przebieg, przyczyny występowania, leczenie

Osutką nazywamy przypadłość polegającą na zmianach w strukturze skórnej, występujących zazwyczaj jako efekt uboczny stosowania leków. Zmiany skórne przyjmują zróżnicowaną postać, często występują jako plamy różnych wielkości i o wielu kolorach, mogą także przypominać grudki lub pęcherzyki. Dodatkowo, różne odmiany osutki mogą się ze sobą łączyć.Osutka może także występować w obrębie błon śluzowych.

Należy dokładnie obserwować jej rozwój, gdyż im szybciej zostanie wyleczona, tym mniejsze szanse na wystąpienie poważniejszych komplikacji.

Jak powstaje osutka?

Osutka powstaje nieoczekiwanie, jako efekt uboczny stosowania różnych leków. Nazywamy ją wtedy osutką polekową. Może być wywołana przez większość stosowanych leków. Szczególnie niebezpieczne są zwłaszcza następujące typy:

  • antybiotyki (penicylina, cefalosporyn, makrolidy)
  • część niesteroidowych leków przeciwzapalnych
  • leki pobudzające wydalanie moczu
  • leki przeciwpadaczkowe
  • allopurinol

W początkowych etapach, osutka może być często mylona z ospą, bądź różyczką. Dotyczy to przede wszystkim najmłodszej grupy pacjentów. U dorosłych może sygnalizować zakażenie kiłą. Nie należy jednak bagatelizować żadnego znaku, należy przeprowadzić badania lekarskie.

Dużo gorzej jest, jeśli osutka wywołana jest poważniejszymi infekcjami. Osutka odrowa może pojawić się przede wszystkim na skórze głowy i w okolicach uszu. Jest szczególnie niebezpieczna, gdy występuje u dzieci. Gdy dziecko choruje na odrę, najpierw ma osutkę w postaci plamek, które z czasem przekształcają się w wybrzuszone grudki. Tego typu wysypka postępuje stopniowo w dół ciała.

Często spotykana jest również osutka kiłowa. Występuje u dorosłych i może przybierać dowolna postać. U jednych będzie przypominać osutkę plamistą, u innych, grudkową. Zmiany na początku pojawiają się w górnej części ciała, potem zaczynają przejmować cały obszar, nawet takie miejsca jak skóra dłoni, czy podeszwy stóp. Wysypka może atakować także błony śluzowe.

Należy jednak pamiętać, że nie każda wysypka jest osutką. bardzo łatwo można ją pomylić z lekkimi dolegliwościami takimi jak pokrzywka, trądzik czy rumień.

Leczenie osutki

Cały proces leczenia osutki należy uzależnić od przyczyny, przez którą powstała. Zwykłe następstwa osutki polekowej najłatwiej zaleczyć odstawiając specyfik, który je wywołał.Jeśli oprócz osutki występuje swędzenie skórne, warto nabyć dodatkowe leiki o funkcjach przeciwhistaminowych. Nie należy jednak prowadzić leczenia na własną rękę. Najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Bardziej zaawansowane formy osutki (np. tej spowodowanej kiłą) wymagają leczenia antybiotykowego.

Najmniej problematyczna jest osutka wywołaną odrą. Zazwyczaj zanika samoistnie po kilu dniach od momentu pojawienia się na ciele.

Samo leczenie nie należy do trudnych. Udając się do dermatologa z zamiarem pozbycia się osutki nie ma potrzeby się obawiać. Obecna medycyna jest w stanie w szybki sposób znaleźć rozwiązanie naszych problemów skórnych. Najważniejsze jest wykonanie gruntownych badań, by było wiadomo, na jakie schorzenie cierpimy. Gdy wiemy że nasze problemy są wywołane  niepożądanym działaniem leków, bądź suplementów diety, to już w ogóle jest dobrze. Współczesne leki na osutkę wywołaną stosowanie leków pomagają szybko i bezboleśnie, już po niedługim czasie stosowania po schorzeniu nie ma żadnego śladu, a skóra wraca do naturalnej postaci. Stosowanie się do porad lekarskich sprawia również, że nie będziemy borykali się z problemem osutkowych blizn oraz zadrapań.  Na szczęście osutka nie jest poważnym schorzeniem.

Czytaj więcej: Osutka – choroba, przyczyny, przebieg, leczenie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *