Świerzb – charakterystyka, objawy, rozpoznanie, leczenie

Świerzb najczęściej objawia się czerwoną wysypką i swędzeniem skóry. Chociaż świerzb zwykle kojarzony jest z zaniedbaniem i życiem w złych warunkach, tak naprawdę może dotyczyć praktycznie każdego.

Charakterystyka

Świerzb jest chorobą zakaźną, którą wywołuje pasożyt o nazwie świerzbowiec ludzki. Zagnieżdża się w nakórku, a później ryje kanaliki, w których następnie skaldane są jaja. Po niedługim czasie wylęgają się następne pasożyty, które również drążą tunele w naskórku. Dla świerzbowców najlepsze warunki to niedostępne i ciepłe miejsca, jak również fałdy skórne, takie jak pachwiny, narządy rodne, pępek, czy pod piersiami.

Świerzb często pojawia się u osób, które pracują w dużych skupiskach ludzkich, a także u dzieci uczęszczających do świetlic i przedszkoli.

Objawy

W przypadku choroby, jaką jest świerzb objawy związane są w głównej mierze z bytowaniem pasożytów na skórze. Pasożyty pozostawiają po sobie odchody, na które organizm ludzki reaguje silną reakcją alergiczną, a osoba chora czuje duży świąd. W wyniku czego zaczyna się często drapać, a w ten sposób dochodzi do powstania nadżerek naskórka. Typowymi objawami są również pęcherzyki, zaczerwienienie, grudki, czy wysypka na skórze. U dzieci objawy świerzbu pojawiają się najczęściej na podeszwach stóp i na dłoniach.

Pierwsze objawy świerzbu pojawiają się po około 4 tygodniach od zarażenia i ulegają nasileniu w ciepłych warunkach – podczas snu, w czasie kąpieli. Najczęściej świerzb rozprzestrzenia się na dużej powierzchni ciała, bowiem chory roznosi pasożyty intensywnie się drapiąc. Niemniej jednak świerzb pojawia się niezwykle rzadko w okolicy twarzy i pleców.

Rozpoznanie

Swędzenie i zaczerwienienie to objawy różnych chorób skóry dlatego też nierzadko trudno jest właściwie postawić diagnozę. Mocne drapanie jest przyczyną powstawania ran na skórze, które nierzadko ulegają zakażeniu bakteryjnemu ( najczęściej przez paciorkowce i gronkowce ), co zdecydowanie utrudnia właściwe rozpoznanie choroby. Bardzo charakterystyczne dla świerzbu są tak zwane przeczosy, dzięki którym lekarz pierwszego kontaktu rozpoznaje tę chorobę.

 Leczenie

Tylko wczesne rozpoznanie umożliwi skuteczne leczenie świerzbu. Dlatego też po stwierdzeniu pierwszych objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza i wykonać niezbędne badania. Należy mieć na uwadze, że jeżeli my jesteśmy zarażeni, to reszta domowników lbo już jest zarażona, albo lada moment będzie mieć pierwsze objawy świerzbu. Wszystkie ubrania i pościele, których używali domownicy muszą zostać uprane w bardzo wysokiej temperaturze w celu pozbycia się bakterii. Należy również wymyć bardzo dokładnie naczynia, ogół sprzętów, które służą na co dzień całej rodzinie ( np. deska klozetowa, czy wanna).

Jeżeli dojdzie do zakażenia świerzbem, leczenie polega zwykle na stosowaniu maści, które niwelują pasożyty. Niezwykle skuteczne są produkty na bazie lindanu, permetryny, jak również związków siarki. Należy je dokładnie rozprowadzić na skórze całego ciała, zwłaszcza tam gdzie mogą znajdować się pasożyty. Chorym na świerzb podaje się także leki przeciwhistaminowe, które zmniejszają swędzenie skóry. Jeżeli u chorego doszło już do zakażenia bakteryjnego, lekarz pierwszego kontaktu może zalecić kurację antybiotykami. Pomocne mogą być też domowe sposoby na pozbycie się świerzbu, czyli na przykład tabletki z wyciągiem z pokrzywy, kąpiele z dodatkiem płatków kukurydzianych, czy krochmalu. Ponadto warto dodać również olejki eteryczne – cynamonowy, lawendowy, czy z drzewa herbacianego.

Czytaj także:

Świerzb – przyczyny, objawy, leczenie

Świerzb – przyczyny, objawy, leczenie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *