Szkarlatyna – choroba występująca u dzieci

Szkarlatyna jest rzadką chorobą, ale za to poważna, która może prowadzić do bardzo groźnych powikłań. Jak wygląda wysypka przy szkarlatynie oraz co trzeba wiedzieć o tej chorobie? 

Szkarlatyna inaczej zwana płonica jest chorobą zakaźną wieku dziecięcego (najczęściej przedszkolnego i szkolnego), która jest wywołana przez paciorkowce grupy A. Do zarażenia najczęściej dochodzi przez kontakt z zakażonymi przedmiotami lub drogą kropelkową na przykład podczas kaszlu czy kichania.

Objawy szkarlatyny

Choroba szkarlatyna zazwyczaj zaczyna się nagle, a jej objawy to między innymi:

 • Gorączka, która może wzrosnąć nawet o 40°C
 • Ból brzucha, a nawet wymioty
 • Ból gardła
 • Ból mięśni, mogą występować powiększone węzły chłonne na szyi
 • Wysypka, która pojawia się przy gorączce lub dzień później oraz jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów szkarlatyny. Wysypka ma postać drobnych, zlewających się czerwonych plamek widocznych na plecach, pośladkach, klatce piersiowe, szyi oraz w zgięciach łokci, pod kolanami i pachwinami. Plamki czerwone nie pojawiają się z pewnością wokół nosa i ust co jest również charakterystyczne dla szkarlatyny. Wysypka może zejść po dwóch dniach, co sprawia, że skóra zaczyna się łuszczyć (mogą się łuszczyć wnętrza dłoni i podeszwy stóp).
 • Malinowy język, który początkowo obłożony jest białym nalotem, a później przybiera intensywną czerwoną barwę, co skutkuje powiększonymi brodawkami smakowymi.

Jak leczyć szkarlatynę?

Szkarlatyna jest poważną i groźną chorobą, dlatego nie wolno diagnozować chorego na własną rękę, a jak najszybciej udać się do lekarza. Objawy szkarlatyny często są mylone z anginą czy różyczką, a nawet z innymi chorobami. Dziecku choremu na płonicę koniecznie trzeba podać antybiotyk, który przyjmuje się przez okres 10-14 dni (najczęściej jest to penicylina). Przy stosowaniu kuracji antybiotykowej należy przestrzegać dawek i godzin podawania antybiotyku, ponieważ tylko, to gwarantuje skuteczne leczenie. Należy pamiętać, aby doprowadzić kurację antybiotykiem do samego końca. Przerwanie kuracji może prowadzić do rozszerzenia bakterii na całym ciele.

Zalecenia przy szkarlatynie

Jeżeli, Twoje dziecko choruje na szkarlatynę, ważne jest, aby przestrzegaj pewnych zaleceń:

 • Odizolowanie dziecka od innych dzieci, dzięki czemu choroba nie będzie miała możliwości rozprzestrzeniania się
 • Konieczne jest obniżanie gorączki np. podając dziecku ibuprofen lub paracetamol
 • Dbaj o to, aby dziecko dużo piło, natomiast nie zmuszaj do jedzenia, jeśli nie chce
 • Wietrz regularnie mieszkanie, często zmieniaj pościel. Dzięki tym czynnością zmniejsza się ilość bakterii w otoczeniu chorego
 • Koniecznie pamiętaj o okresie rekonwalescencji. Dziecko, które przeszło chorobę, jest mocno osłabione i trzeba pamiętać, aby miało czas na powrót do pełnej formy. Zaleca się, aby zostało w domu jeszcze przez 7-10 dni.

Powikłania po szkarlatynie

Choroba szkarlatyny może prowadzić do bardzo poważnych powikłań, a między innymi kłębuszkowego zapalenia nerek, zapalenie stawów, mięśnia sercowego, węzłów chłonnych lub ucha środkowego. Dlatego tak bardzo ważna jest kuracja antybiotykowa i trzeba przeprowadzić ją zgodnie ze wskazówkami i zaleceniami lekarza. Warto dodać, że szkarlatyna była kiedyś u dzieci śmiertelna – umierało co 4 zarażone na nią dziecko. Dziś na całe szczęście wiadomo jak leczyć i co robić, by nie pojawiły się powikłania po szkarlatynie. Trzeba równie pamiętać, że chorobę wywołują różne szczepy paciorkowców, co sprawia, że można chorować na nią więcej niż raz.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *