Xanax – opis i działanie leku

Xanax to lek psychotropowy z grupy benzodiazepin. Stosuje się go przede wszystkim w leczeniu silnych stanów lękowych, depresji czy ataków paniki. Leczeniem Xanaxem powinno trwać możliwie jak najkrócej, ponieważ jest on substancją silnie uzależniającą. Wykazuje natomiast błyskawiczne działanie, dające ulgę zaraz po zażyciu.

Xanax jako substancja uzależniająca?

Xanax powinien być podawany tylko w skrajnych sytuacjach, kiedy pacjent nie jest w stanie funkcjonować w życiu codziennym, bądź ma poważne trudności z wykonywaniem najprostszych czynności. Substancją czynną leku jest Alprazolam, który działa nie tylko przeciwlękowo, ale także uspokajająco i rozluźniająco. Z racji tych właściwości, zdarza się, że Xanax przepisują lekarze pierwszego kontaktu, co bardzo często prowadzi do wpadania w uzależnienia przez osoby niecierpiące na żadną dolegliwość psychiczną. Po zażyciu leku można czuć się bardzo odprężonym i zrelaksowanym, dlatego wzrasta potrzeba kolejnego sięgnięcia po natychmiastowe efekty.

Jak działa Xanax?

Lek wywiera hamujące działanie na ośrodkowy układ nerwowy. Dzieje się to dzięki nasileniu przepływu jonów chlorkowych przez kanał, przez co zatrzymuje przepływ impulsów, które są odpowiedzialne za odczucia związane z lękiem. Stymuluje dodatkowo działanie kwasu GABA, którego skutki można odczuć po około godzinie od przyjęcia do nawet 12-15 godzin.

Już po zażyciu pierwszej dawki pacjent odczuwa natychmiastowe zmniejszenie objawów lękowych. Obniża on przede wszystkim napięcie nerwowe, a także rozluźnia mięśnie. Dodatkowo ma działanie nasenne.

Jak dawkować Xanax?

Ilość substancji aktywnej w jednej tabletce Xanaxu wynosi od 0,25 mg do 2 mg. Szczegółowe dawkowanie, plan leczenia, a także wskazania medyczne powinny być ustalone przez lekarza.
Zażywanie leku bez konsultacji lekarskich zwiększa kilkukrotnie możliwość wystąpienia skutków ubocznych!

Ogólne zalecenia związane z dawkowaniem Xanaxu:

– zespół lęku uogólnionego i stany lękowe współwystępujące z depresją: 0,25 – 0,5 mg 3 razy na dobę

– całkowity czas trwania leczenia nie może przekroczyć 8-12 tygodni

– tabletki należy połykać w całości

– nie należy odkładać leku z dnia na dzień

– zwiększenie zalecanej dawki dobowej nie zwiększa efektu terapeutycznego; może sprzyjać rozwojowi uzależnienia

Xanax – skutki uboczne

Zażywanie każdego leku psychopotrowego łączy się z możliwością wystąpienia szeregu skutków ubocznych. Możliwość ta wzrasta w wypadku zażywania leku na własną odpowiedzialność, a także niestosowania się do zaleceń lekarza.

Poniżej najczęściej występujące skutki uboczne w przypadku zażywania Xanaxu:

– uczucie zmęczenia

– zawroty głowy

– obniżenie apetytu i niestrawność

– suchość w ustach

– problemy z widzeniem

– kłopoty z koncentracją

Rzadziej występujące:

– zaniki pamięci

– mania

– przymus mówienia

– halucyjnacje, poczucie odrealnienia

Najważniejsze przeciwwskazania do stosowania leku Xanax:

– ciąża i karmienie piersią

– przyjmowanie środków przeciwgrzybicznych

– choroby nerek i wątroby

– niewydolność oddechowa i bezdechy nocne

– nużliwość mięśni

– nadwrażliwość na substancje pomocnicze leku

Xanax – opinie i uzależnienia

Xanax jest bardzo popularnym lekiem psychotropowym, od którego rocznie uzależnia się wiele osób. Jego natychmiastowe działania, a także efekt związany z rozluźnieniem i relaksem, sprawia, że ludzie sięgają po niego bez recepty lub z pomocą nieuczciwych lekarzy.

Pacjenci, którzy mieli do czynienia z lekiem podczas terapii, przestrzegają przed dużym ryzykiem uzależnienia się od leku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *